Чому коли світить сонце, у директора «Карпати-Логістик» завжди хороший настрій

Дорога електроенергія з викопного палива, великі втрати при передачі енергії змусили українських виробників звернутись до відновлювальних джерел енергії. ТзОВ «Карпати-Логістик» на даху своїх складських приміщень площею 30 тис. м2 встановило 7410 сонячних панелей загальною потужністю 2 МГВт. Завдяки прийнятому у 2017 році Закону «Про ринок електричної енергії» на виконання Угоди про асоціацію України з ЄС, компанія продає частину електроенергії на суму 48-50 тисяч гривень в день у літній період.

 

 

Українська енергетична система характеризується високою енергетичною залежністю від імпорту енергоресурсів – третина первинної енергії імпортується. 44% енергії втрачається при перетворенні та транспортуванні до фінального споживача (в той час як в ЄС середній показник становить 32%). Ключові джерела постачання первинної енергії – вугілля (~33%), природний газ (28%) та атомна енергія (23%). Водночас в останні роки внаслідок змін цінової кон’юнктури, технологій та світових трендів частка відновлювальних джерел енергії у споживанні поступово зростає. До того ж сьогодні є підстави очікувати їх подальшого зростання з відповідним зменшенням частки викопного палива в енергетичному балансі країни. Відновлювана енергетика відіграє критично важливу роль у реалізації Україною стратегічних цілей в сфері енергетики. Затвердження Енергетичної стратегії України на період до 2035 року відкрило нові можливості для відновлювальної енергетики, а сприяння виробництву електроенергії з альтернативних джерел енергії стало пріоритетним завданням державної політики в енергетичній сфері. Завдяки змінам у законодавстві та реформі у енергоефективності компанія «Карпати-Логістик» прийняла рішення встановлення найбільшої у Західному регіоні дахової сонячної станції.


Сонячні станції мають цілу низку переваг - це  екологічно чиста енергія, тривалий період експлуатації, автономність роботи панелей та іншого обладнання, легка експлуатація, висока прибутковість, а головне, майже ніяких ризиків. Правда, є й недоліки - висока вартість обладнання та необхідність професійної допомоги.  Відновлювальна альтернативна енергетика - це на сьогоднішній день глобальний тренд. Ми прагнемо, щоб наше підприємство крокувало в ногу з прогресом. І, відповідно, це інвестиції і отримання певних коштів від цього.

 

Орест Лозинець,

Директор ТзОВ «Карпати-Логістик»

 

Рішення щодо спорудження дахової сонячної станції на складах ТзОВ «Карпати-Логістик» народилося не на пустому місці. Ідею подали клієнти, які воліли орендувати площу дахів під монтаж сонячних панелей. Їм тоді було відмовлено, бо ніхто не знав, чим цей монтаж обернеться для самих складів. Але ідея зацікавила і її почали вивчати. Було обстежено стан дахів, стійкість самих будівель, енергетичну інфраструктуру підприємства, орієнтацію дахів на сонце, тощо. Проконсультувалися також із фахівцями, визначили вартість майбутньої станції та зважили інвестиційні можливості. Станцію вирішили будувати в два етапи: спочатку на одній, а потім на другій половині площі дахів. У квітні 2018 року було введено в експлуатацію першу чергу сонячної електростанції, а у лютому 2019 року – другу чергу.

Спорудженню станції передували підготовчі роботи. Перш за все усунули причину, через яку колись відмовили орендарям, а саме укріпили та перекрили дахи, щоб на них можна було монтувати додаткові конструкції. Далі замінили трансформатор, оскільки його застаріла конструкція при підвищених навантаженнях могла в будь-який час відмовити в роботі. Після цього настав час для закупки та монтажу сонячних панелей та кріплень. Для цього була укладена угода з енергетичною компанією «Арт-Енерго» (Львів), яка спеціалізується на монтажі та обслуговуванні наземних та дахових сонячних станцій. За умовами договору «Арт-Енерго» за виконані роботи претендувала на частину доходу від станції. Сьогодні ця компанія орендує і забезпечує обслуговування станції, за що отримує 20 відсотків  надходжень від реалізації електроенергії.

Будучи досвідченим гравцем на ринку конструкцій для сонячних електростанцій, «Арт-Енерго» вибрала сонячні панелі китайського виробника – «JA solar technology», назва якого частково ввійшла до назви дахової станції «Лео-Солар-Енерджі». Для пуску першої черги станції було закуплено 3705 панелей потужністю 270 Вт, які розмістили на площі 15 тис. кв. м. Кожна панель в середньому обійшлася по 100 дол. США. Дорожчими виявилися інвектори (пристрої, які перетворюють постійний струм у змінний), проте їх вимагалося набагато менше – 14 одиниць. Були придбані інвектори відомої французької фірми «Schneider», які оцінюються як одні із найкращих. Кріплення - дніпровські. Весь цей «міжнародний» мікс конструкцій був встановлений на дахах складів і запрацював. Енергія поступила на потреби «Укрзалізниці», а її відпуск успішно почала контролювати автоматизована система комерційного обліку електроенергії (АСКОЕ).

Для запуску першої черги дахової електростанції потужністю 1 МГВт знадобилося біля 12 місяців. Найскладнішим був кінцевий етап – отримання дозволів та ліцензій, яке затягнулося через бюрократію і небажання чиновників оперативно вирішувати питання. Спорудження першої черги станції обійшлося власникам  в 1 млн євро.  Так само 1 млн. євро було витрачено на введення другої черги станції такої ж самої потужності і з такими ж характеристиками. Отже, на сьогодні потужність станції становить 2 МГВт. Для спорудження другої черги на суму половини інвестицій залучили кредит «Укргазбанку». Процес був швидшим і тривав лише 8 місяців. Крім того, набувши певного досвіду, «Карпати-Логістик» вже без посередників, напряму закупила панелі у безпосереднього виробника, зекономивши при цьому 7 дол. США на кожній панелі. Більше того, якби панелі закуплялися в 2019 році, то не довелося би сплачувати ПДВ, що дозволило б зекономити ще більше.

За розрахунками окупність станції складе 5 років. Сьогодні вироблену енергію «Карпати – Логістик» продає за зеленим тарифом, який дорівнює 0,163 євро. «В червні ми отримали 58 тис. кВт, відповідно 1,5 млн грн доходу, в липні трохи менше, тому що було менше сонячних днів - 54 тис. кВт. В загальному за літній період в день 48-50 тис грн», - говорить директор «Карпати-Логістик» Орест Лозинець.

Витрати на утримання станції не є великими, а тому практично всі кошти, які продукує сонце, є прибутком підприємства. Крім того, з введенням станції підприємство суттєво збільшило платежі до бюджетів різного рівня, тим самим сприяючи задоволенню соціальних потреб населення, на території якого розташоване підприємство.

Досвід «Карпати – Логістик» доводить, що, якщо у вас є великі площі дахів, час подумати про можливість встановлення на них сонячних станцій. Це гарантуватиме вам енергонезалежність. Підтвердженням цьому є успішна історія «Карпати-Логістик», сонячна станція якого щодня приносить дохід, особливо тоді, коли щедро світить сонце. Це стало можливим завдяки реформі енергоефективності в Україні, яка розпочалася на виконання зобов’язання України перед ЄС, підписавши Угоду про Асоціацію з ЄС, ставши членом Енергетичного Співтовариства та приєднавшись до концепції та цілей сталого розвитку ООН. Це створює сприятливі передумови для залучення в дану сферу приватних інвестицій.

Проект «Енергоефективність в дії: аналіз та просування кращих практик на Львівщині»  реалізується Інститутом Регіонального Розвитку рамках проекту "Просування реформ в регіони" за сприяння Європейського Союзу (http://ec.europa.eu/europeaid), який реалізується  Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій та "Європейською правдою".