Яворівська програма енергозбереження не тільки економить кошти мешканців району, а й мотивує їх впроваджувати заходи з енергоефективності

В Україні через незабезпеченість енергоефективності будівель втрати тепла в будівлях становлять 47%. У час значного здорожчання природного газу для населення особливо гостро постає питання проведення дорогих енергозберігаючих заходів. Щоб сприяти активній термомодернізації житла Яворівська районна адміністрація розробила програму енергозбереження для населення на 2017-2019 рр. Станом на вересень 2019 року 108 мешканців Яворівського району району скористались коштами програми на загальну суму 616 346 грн.

Через незабезпеченість енергоефективності будівель втрати тепла становлять 47%, через зношеність мереж втрачається 12% тепла , 5 % – через застаріле обладнання котелень. На думку експертів з енергоефективності, за допомогою тепломодернізації та капітального ремонту в будинках можна зменшити щорічне споживання і втрати енергії на 10–25%. При цьому в цілому по Україні потенціал зменшення енергоспоживання становить 75%. Досвід багатьох країн показує, що лише комплексна термомодернізація існуючого житлового фонду здатна кардинально вплинути на скорочення споживання енергоресурсів. Комплексна ж модернізація будівлі може в остаточному підсумку забезпечити економію енергоресурсів близько 50%.

Реновація житлового фонду за високими стандартами енергоефективності вимагається Директивою 2012/27/ЄС. Щоб сприяти активній термомодернізації житла, органи влади реалізують державні, обласні та районні програми енергозбереження для населення. Середній обсяг фінансування районних програм в Україні орієнтовно становить 70 тисяч гривень. Більшість районних програм передбачають компенсації відсотків по кредитах на енергозбереження.

У Львівській області нині діють 24 районні та міські програми енергозбереження із загальним обсягом фінансування 4,2 мільйона гривень, з яких 1,2 млн гривень – кошти, передбачені програмою енергозбереження для населення та ОСББ Яворівського району. На відміну від інших районних програм, які частково покривають суму відсотків за кредитами на енергозбереження, програма Яворівського району компенсує частину самої позики. Механізм є прозорим, простим і ефективним, а сама програма користується великою популярністю у енергоспоживачів, які вирішили підвищити енергоефективність власного житла.

 

«При обговоренні питання, яким чином має проводитись відшкодування, - чи це має бути відшкодування відсоткової ставки кредиту, чи це має бути відшкодування тіла кредиту, ми зійшлися на тілі кредиту. Ми напряму повинні були працювати з кредитно-фінансовими установами, а такої, на жаль, практики ще не було. Програма гарно себе зарекомендувала. Якщо ми бачимо кредитну історію людини, яка бере кредит 50 тис. грн, то тільки з районного бюджету вона отримає в районі 10 тис. грн. Таких аналогів районних програм немає, це скоріше аналог державної програми».

 

Віталій Коструба, начальник відділу ЖКГ та інфраструктури Яворівської районної адміністрації

Яворівська районна влада поступила по-іншому. Проаналізувавши досвід інших програм з енергозбереження для населення, які діють у Львівській області, районна влада вирішила не лише виділити більшу суму на рік на заходи з енергозбереження, а й змінила механізм їх використання. З самого початку програми на її реалізацію було виділено 400 тис. грн на рік. Програмою покривається не сума відсотків по кредитах, а сама позика (тіло кредиту). Сума встановлюється в розмірі 20% обсягу кредиту, але не більше 10 тис. грн в розрахунку на один кредит. Традиційно середній розмір кредитів населення на енергоефективні заходи складає 30-50 тис. грн, а тому обмеження, як правило, не зменшує розрахункову суму компенсацій із районного бюджету. В 2019 році в програму включений інноваційний елемент, а саме допомога не тільки на заходи з енергоефективності, а й на спорудження сонячних електростанцій в розмірі до 100 тис. грн.

Особливістю програми є простий порядок оформлення повернення з бюджету коштів за кредитом. Для цього не потрібно оббивати пороги райадміністрації, все вирішує банк -  він оцінює платоспроможність кредитора, визначає суму запозичень та розмір компенсації з районного бюджету, за актом виконаних робіт оформляє документи для перерахунку коштів. З програмою працюють відділення  «Ощадбанку», банку «Львів» та «Приватбанку».

Програма не тільки економить кошти енергоспоживачів. Її призначення - мотивувати населення впроваджувати заходи з енергоефективності. Для того, щоб населення зрозуміло всі вигоди кредитування, вважають в Яворівській адміністрації, необхідною була саме така програма. Люди повинні звикнути брати кредити на енергозбереження, а тому на самому початку їх слід стимулювати. На сьогодні все вийшло, - є випадок, коли домогосподарство уже тричі скористалося послугами Програми. Програма доповнює суму допомоги, яку можна отримати від місцевої, обласної та державної програм. Якщо використати всі можливості, то сума компенсацій може досягти половини позичених на енергоефективність коштів.

На реалізацію програми в 2017 році було виділено 400 тис. грн, така ж сума була використана в 2018 році, в 2019 році на заходи програми було скеровано уже 1 млн 200 тис. грн. Станом на 05.09.2019 року оформлено 108 кредитів та проведено відшкодування коштів з районного бюджету на суму 616 346 грн, що значно більше сум, виділених в попередні роки. Районна програма Яворівщини за сумою виділених коштів є лідером серед діючих в області районних програм енергозбереження.

Проект «Енергоефективність в дії: аналіз та просування кращих практик на Львівщині»  реалізується Інститутом Регіонального Розвитку рамках проекту "Просування реформ в регіони" за сприяння Європейського Союзу (http://ec.europa.eu/europeaid), який реалізується  Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій та "Європейською правдою".