Енергоефективність Львівщини:стан та напрямки реформування в умовах євроінтеграції

30 травня 2018 року у м.Львові відбувся круглий стіл «Енергоефективність Львівщини:стан та напрямки реформування в умовах євроінтеграції», участь у якому взяли представники влади, громадськості, бізнесу та наукового середовища. Мета заходу - обговорити існуючий стан, проблематику та перспективи розвитку енергетичної сфери у Львівській області.

З вітальним словом до учасників звернувся Олег Синютка, голова Львівської обласної державної адміністрації, підкресливши, що буде говорити про практичні і прагматичні речі. «Сьогодні одним із найголовніших наших завдань є підхід до стандартів Європейського Союзу. Ми працюємо у багатьох напрямках, зокрема і у сонячній енергетиці. Окрім того, працюємо над такими масштабними питаннями як інтерконектор, що пов’язує нас і новий відтинок з альтернативними умовами постачання на територію України і Львівщини. Я би дуже хотів, щоб ми працювали у напрямку стандартів в енергетиці. Насправді, у нас є колосальні можливості, щоб зробити ще один крок уперед», - зазначив голова Львівської облдержадміністрації Олег Синютка.

 

 

Голова комісії з питань будівництва, житлово-комунального господарства, енергоефективності, альтернативної енергетики, промисловості та інвестиційної політики Львівської обласної ради Богдан Гагалюк розповів учасникам круглого столу  про плани та напрацювання  його комісії у цій сфері, про необхідність затвердження відповідних регіональних програм.

Член Правління Інституту Регіонального Розвитку, Валерій П'ятак у своєму вітальному слові закликав усіх до спільної та конструктивної співпраці, а також зазначив що проблематика енергоефективності є важливою на сьогодні і буде важливою ще багато років наперед.

«Для нас важливо, щоб енергоефективність була впроваджена для населення, оскільки саме населення споживає понад 60% енергоресурсів в області. Це той ресурс, куди потрібно вкладати кошти, інвестувати. Саме тому в області уже 11 років працює Програма енергозбереження. За цей час понад півмільярда гривень інвестували в енергоефективність мешканцями області. У цьому році з обласного бюджету передбачили 18 мільйонів гривень. Кожен район і 8 міст обласного значення розробили свою програму з загальним бюджетом 13, 8 млн грн. Це дає змогу мешканцям скористатися трьома програмами: Урядовою програмою теплих кредитів, обласною програмою та місцевими програмами. Я закликаю всіх мешканців об’єднуватися в ОСББ, адже у державному бюджеті на функціонування фонду енергоефективності передбачили 1,6 млрд гривень», - зазначив директор департаменту паливно-енергетичного комплексу та енергозбереження Львівської облдержадміністрації Михайло Мельник.

В рамках аналітичної складової проекту було проведено дослідження існуючого стану в сфері енергоефективності та відновлювальної енергетики, проведення моніторингу заходів, обґрунтування пропозицій  щодо побудови політики в зазначеній сфері. Згідно цього дослідження, за рейтингом енергоефективності та розвитку альтернативної енергетики, проведеного серед 5-и областей Західного регіону України за обраними показниками моніторингу Львівщина є лідером.

Регіональна політика енергоефективності задається Стратегією розвитку Львівської області на період до 2020р., положеннями ряду комплексних та цільових програм. Окремими програмними документами регулюються завдання та дії регіональної влади в сферах енергозбереження для населення,  енергозбереження для бюджетної сфери,  зовнішнього освітлення населених пунктів. Основні напрямки політики енергоефективності:

створення сучасних систем моніторингу і контролю витрат ресурсів, енергоаудиту громадських об’єктів;

зменшення споживання паливно-енергетичних ресурсів населенням через стимулювання впровадження енергозберігаючих заходів та використання відновлювальних джерел енергії;

підвищення ефективності та надійності функціонування об’єкті зовнішнього освітлення;

розвиток відновлювальної енергетики;

популяризація серед населення енергозберігаючих технологій.

Стратегічні та програмні документи регіону в сфері енергоефективності є системними, містять чіткі, а інколи і нетрадиційні, механізми реалізації поставлених завдань, створюють умови для реалізації державної політики енергоефективності, зокрема в частині зобов’язань, передбачених Угодою про асоціацію. Позитивним є досвід області щодо залучення коштів місцевих бюджетів на покриття відсотків за кредитами населення на енергозбереження та на заходи з зовнішнього освітлення населених пунктів. Передбачені програмою алгоритм впровадження енергоощадних заходів в бюджетній сфері  та система організації енергоменеджменту повністю відповідають виконанню її завдань. Виконання програмних завдань відслідковується і оприлюднюється на онлайн платформі держадміністрації.

Проблемним аспектом регіональної політики енергоефективності є часткове виконання запланованих заходів внаслідок їх недофінансування з бюджету. В області діє  30 програм відшкодування відсотків за «теплими» кредитами, з них 22-і мають затверджений бюджет. Рівень фінансування  програмних завдань в 2017р. складає  36,8%, і це при тому, що програмні завдання з відшкодування відсотків за рахунок обласного бюджету профінансовані стовідсотково. Заходи програми енергозбереження для бюджетної сфери в 2017р. профінансовані лише на 85 відсотків. Вимагається більш активні дії із залучення приватних інвестицій в енергоефективність та розвиток відновлювальної енергетики.  Експерт Інституту Регіонального Розвитку Тетяна Лукашенко представила моніторинг і  аргументувала вибір показників для моніторингу, який ведеться протягом дії проекту уи всіх 5 областях: Закарпатській, Івано-Франківській, Львівській, Тернопільській та чернівецькій.

Після презентації дослідження, представник Асоціації  “Енергоефективні міста України” Олена Вітрак розповіла про досягнення міст Львівської області у сфері енергобереження, які підписали Угоду мерів, що сприяє заощадженню коштів та перенаправлення їх на освітні, культурні  та соціальні програми. Учасниками Угоди мерів на сьогодні є 25 міст Львівської області.

Однією з великих проблем на шляху економії ресурсів, а саме енергоносіїв, на думку Віктора Борщевського є система субсидіарності у державі, що в Україні досягає 50-60 %, натомість у Європі це приблизно 2%. "Набагато ефективнішим би було направити ці кошти на встановлення приладів енергообліку" - зазначив професор кафедри менеджменту та організаційного розвитку Українського  католицького  університету.

Велика увага була приділення питанню просвітництва та пропаганди енергозберігаючих заходів серед мешканців, представник міста Броди Богдан Строжинський розповів, що у них в місті діє проект «Інкубатор енергоощадності», мета якого напрацювання програми та запровадження спецкурсу «Основи енергозбереження» та її апробація в умовах Бродівської гімназії ім. І.Труша.

У роботі кругло столу взяли участь також і представники бізнесу і керівники ОСББ  з міст Львівської області , вони були надзвичайно активні у дискусіях та запитаннях до спікерів.

Підводячи підсумки круглого столу, Орест Микита, подякував усім присутнім за активну участь та конструктивну дискусію, зазначивши, що усі зауваження та пропозиції будуть враховані.