ПЛЮСИ І МІНУСИ ЕНЕРГОЕФЕКТИВНОЇ ПОЛІТИКИ НА ЛЬВІВЩИНІ

 

Енергоефективне господарювання  – це не тільки  «головна біль» для місцевої влади, а й головний напрямок роботи громад та громадських організацій. Саме сьогодні, зважаючи на систематичне підвищення цін на енергоносії, громадські організації повинні спонукати владу до дій, які наближають регіон до європейських стандартів енергоспоживання. В цьому плані актуальним є громадський контроль за діями влади, моніторинг стану реалізації діючих програм та проектів з енергоефективності, оцінювання динаміки параметрів енергоощадливості регіону.

Своєрідним тестом для оцінювання енергоефективності регіону є його місце в рейтингу за параметрами енергоефективності серед інших регіонів. Такий рейтинг за перше півріччя поточного року за 23-а параметрами провели фахівці Інституту Регіонального Розвитку (Львів) в рамках проекту «Контроль громадськості за реформуванням енергетичного сектора на регіональному рівні в контексті виконання угоди про асоціацію між Україною та ЄС». Проект реалізується спільно із Інститутом економічних досліджень і політичних консультацій та «Європейською правдою» за фінансової підтримки Європейського Союзу.

В рейтингу порівнюються показники 5-и областей Західної України – Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської, Тернопільської та Чернівецької (матеріал розміщено за адресою http://institute.lviv.ua/doc/Analise_Stanu_energoefektyvnosti_final_30.05.2018.pdf). Зведена рейтингова оцінка довела безперечне лідерство Львівщини серед сусідніх областей. Проте, за деякими параметрами область поступається, займаючи далеко не лідерські позиції.

 

Львівщина єдина з досліджуваних регіонів започаткувала практику укладення бюджетними установами енергосервісних договорів, які передбачають реалізаціюенергоефективних проектів за кредитні кошти інвестора. Такі договори забезпечують як фінансову, так і енергетичну вигоду для інвестора, бюджетної установи та для населення, є «великим плюсом» в роботі регіональної влади.

Область випереджує сусідні регіони за кількістю проектів за участі країн ЄС в сфері енергетичної безпеки та енергозбереження, за показниками доступу соціально вразливих груп населення до енергоресурсів, за рівнем інформування населення з питань енергозбереження, за кількістю реалізованих проектів в сфері відновлюваної енергетики в розрахунку на 1000 жителів і ін.

Кількість параметрів енергоефективності , за якими Львівська область зайняла відповідні місця в рейтингу

Непоганою є позиція області за часткою оснащення багатоквартирних житлових будинків побудинковими приладами обліку, часткою домогосподарств, які уклали договори на отримання «теплих кредитів», за залученням іноземних інвестицій в сферу відновлювальної енергетики. Вона входить до числа лідерів в сфері регіональних ініціатив з енергозбереження та розвитку відновлювальної енергетики, що підтверджується змістом та параметрами реалізації відповідних регіональних програм та проектів.

Проте плюси регіональної політики енергозбереження перекреслює значення показника обсягу паливно-енергетичних ресурсів, спожитих на душу населення (тонн нафтового еквіваленту). За цим показником регіон ділить 4-5 місце в рейтингу з Івано-Франківщиною. Зважаючи на інтегральний характер показника, можна говорити про численні фактори, які вплинули на його значення, включаючи структуру та обсяги виробничої діяльності. В цілому, це тривожний сигнал для влади та громадськості, який засвідчує, що радикальних змін в енергоспоживанні поки що не досягнуто. На четвертому місці область також перебуває за рівнем впровадження енергозберігаючих джерел світла у зовнішньому освітленні населених пунктів.

Зважаючи на все це, вимагається ширше запровадження в практику регіональної влади механізмів, які стимулюють ефективне енергоспоживання, залучення інвестицій в енергозберігаючі  проекти та проекти відновлювальної енергетики, запровадження системного моніторингу та контролю за споживанням енергоносіїв.

 

Автор публікації: Лукашенко Тетяна Валентинівна ,

Експерт проекту

 

 

***Пубікація підготовлена ГО «Інститут регіонального розвитку» в рамках всеукраїнського проекту "Просування реформ в регіони" спільно з Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій і "Європейською правдою", який фінансується Європейським Союзом в рамках програми "Підтримка громадянського суспільства в Україні".