ЧЕРНІВЕЦЬКА ОБЛАСТЬ В РЕЙТИНГУ ЕНЕРГОЕФЕКТИВНОСТІ

Енергоефективне господарювання  – це не тільки  «головна біль» для місцевої влади, а й головний напрямок роботи громад та громадських організацій. Саме сьогодні, зважаючи на систематичне підвищення цін на енергоносії, громадські організації повинні спонукати владу до дій, які наближають регіон до  європейських стандартів енергоспоживання. В цьому плані актуальним є громадський контроль за діями влади, моніторинг стану реалізації діючих програм та проектів з енергоефективності, оцінювання динаміки параметрів енергоощадливості регіону.

 

Своєрідним тестом для оцінювання енергоефективності регіону є його місце в рейтингу за відповідними параметрами. Такий рейтинг за перше півріччя поточного року за 23-а параметрами провели фахівці Інституту Регіонального Розвитку (Львів) в рамках проекту «Контроль громадськості за реформуванням енергетичного сектора на регіональному рівні в контексті виконання угоди про асоціацію між Україною та ЄС». Проект реалізується спільно із Інститутом економічних досліджень і політичних консультацій та «Європейською правдою» за фінансової підтримки Європейського Союзу.

В рейтингу представлено 5-ть областей Західної України: Закарпатська, Івано-Франківська, Львівська, Тернопільська та Чернівецька (матеріал розміщено за адресою http://institute.lviv.ua/doc/Analise_Stanu_energoefektyvnosti_final_30.05.2018.pdf). Рейтингове оцінювання проведене за показниками, які характеризують енергоефективність та розвиток відновлюваної енергетики в комплексі з індикаторами виконання регіоном зобов’язань в сфері енергетики по Угоді з ЄС.  За сумарною оцінкою Чернівецька область знаходиться на четвертому місці, а це означає, що за значною кількістю показників область є аутсайдером. Правда, є й певні досягнення.

Область очолює рейтинг за часткою домогосподарств, які уклали кредитні договори в рамках механізмів підтримки заходів з енергоефективності в житловому секторі. Це свідчить про сприяння владою активному впровадженню населенням енергощадливих заходів.

За 5-а параметрами область знаходиться на другому місці. Серед них показник питомого споживання паливно-енергетичних ресурсів на душу населення, який узагальнює результати енергозбереження у всіх сферах суспільного господарства. На другій позиції рейтингу перебувають також параметри, які віддзеркалюють рівень активності регіональної влади по впровадженню енергоефективної політики, - це показник інформаційного обслуговування зі сторони  органів  влади, кількість   проектів, що реалізуються за участі

Кількість параметрів енергоефективності , за якими Чернівецька область зайняла відповідні місця в рейтингу країн ЄС, кількість регіональних ініціатив в сфері забезпечення соціально вразливих груп населення до енергоресурсів.

Золоту серединку в рейтингу займають параметри, які показують рівень оснащення багатоквартирних житлових будинків побудинковими приладами обліку теплової енергії, рівень впровадження енергозбереження у зовнішньому освітленні населених пунктів, питомі інвестиції у сферу енергозбереження, ініціативи регіону з енергозбереження відповідно до Угоди про асоціацію.

Слабкими рейтинговими позиціями області (четверте місце) є виробництво теплової енергії з альтернативних видів палива або відновлюваних джерел енергії, інвестування відновлюваної енергетики, поширення інформації з енергозбереження та відновлюваної енергетики у регіональних ЗМІ, залучення європейських фінансових установ до реалізації проектів енергозбереження. За рядом показників, що характеризують розвиток відновлюваної енергетики та використання альтернативних видів палива область займає останню позицію рейтингу. Область також відноситься до регіонів, які не започаткували укладення енергосервісних договорів, що могло б стати альтернативою для бюджетного фінансування енергозбереження в установах соціальної сфери.

Оцінка рейтингових позицій Чернівецької області за показниками енергоефективності доводить, що регіональна влади та територіальні громади повинні активізувати діяльність в даній сфері. Пріоритетними завданнями енергоефективного розвитку регіону є нарощення потужностей відновлюваної енергетики, активне переведення котелень на альтернативні види палива, пропаганда заходів з енергозбереження та їх стимулювання всіма доступними способами.

Автор публікації: Лукашенко Тетяна Валентинівна ,

Експерт проекту