В КАБІНЕТІ ЕНЕРГОЕФЕКТИВНОСТІ УЧНІ БРОДІВСЬКОЇ ГІМНАЗІЇ ВЧАТЬСЯ ЗБЕРІГАТИ ЕНЕРГОРЕСУРСИ

В сучасних умовах рівень знань та поведінка громадян в сфері енергозбереження не в повній мірі сприяють економному споживанню енергоресурсів. Згідно з положеннями Закону України «Про енергозбереження» виховання ощадливого ставлення до використання паливно-енергетичних ресурсів забезпечується шляхом навчання і широкої популяризації та пропаганди економічних, екологічних і соціальних переваг енергозбереження. Виходячи із завдань виховання в учнів енергозберігаючого способу життя та зважаючи на необхідність наближення навчання до практики в Бродівській гімназії імені Івана Труша відкрили демонстраційний кабінет енергоефективності. За рік існування кабінету більше 150 учнів гімназії отримали сертифікати про проходження курсу, які підтверджують їх компетентність з питань енергоефективності.

Кабінет енергоефективності стимулює і навчає дітей. Зрозуміло, що через дітей є можливість навчати енергоефективності і батьків. Закуплені цікаві прилади, за допомогою яких можна побачити, де втікає тепло і які двері та вікна треба утеплити. Це не суха теорія, а це практика, яка дає навики бути енергоефективним.

Богдан Сторожинський,  головний спеціаліст Бродівської міської ради

Україна відноситься до країн із низьким рівнем ефективності використання енергоресурсів.  Восени 2018 року Мінекономіки оцінило втрати України через низьку енергоефективність: майже 1,5 млрд доларів щорічно або один транш кредиту МВФ. В світлі положень нової Енергетичної стратегії України до 2035 р. одним із пріоритетних завдань енергетичної політики є формування у громадян енергоефективної свідомості. Не останнє місце у вирішенні даного питання відводиться заходам, які вчать учнів набувати та використовувати  знання з енергоефективності, допомагають їм знижувати витрати енергоносіїв в повсякденному житті. Щоб прищепити учням знання та практичні навики з сучасних технологій енергозбереження у Бродівській гімназії Івана Труша обладнали демонстраційний кабінет енергоефективності.

Ідея створення такого кабінету належала директору гімназії Руслану Шишці. Її активно підтримали як районна влада, так і громадськість. Реалізувати ідею вдалося завдяки міні гранту в рамках проекту «Енергоефективне врядування в Україні», що фінансувався Міжнародним Вишеградським Фондом та був реалізований Асоціацією «Енергоефективні міста України». Мікропроект «Інкубатор енергозбереження», який подала на конкурс громадська організація «Просто неба», отримав фінансування в розмірі  80 тис. гривень, з яких 64 тис. гривень грантові кошти, решта - витрати районного бюджету.

За виділені кошти було придбане вимірювальне обладнання, зокрема мобільний тепловізор, пірометр, люксметр, анемометр, енергометр, ноутбук, проектор, навчальні стенди. Міська влада м. Броди допомогла з ремонтом приміщення, придбала парти та інтерактивний мультимедійний комплекс. Подарунок гімназії зробила і екологічна комісія Сокальсько-Жовківської єпархії, передавши в кабінет аератор (заощаджує воду, а відтак і енергоносії),  видання «Екологічний дороговказ», екоторбинки та інше. Кабінет почав працювати 2 жовтня 2018 року. За словами головного спеціаліста Бродівської міської ради Богдана Сторожинського серед 3-х енергоефективних класів, створених на Львівщині, Бродівський за оснащенням є найкращим.

Не дивлячись, що проект «Енергоефективне врядування в Україні» завершився в 2018 році, придбане в його рамках обладнання продовжує служити підвищенню рівня обізнаності учнів в сфері енергозбереження. На демонстраційному обладнанні учні власноруч можуть пересвідчитися у перевагах запровадження енергоефективних технологій. Найбільшою популярністю у школярів користується тепловізор, який виявляє можливі тепловтрати і ділянки, що вимагають додаткової ізоляції і утеплення. Обладнання кабінету використовується також для демонстрації дослідів і експериментів при вивченні окремих програмних тем з фізики та хімії.

В стінах кабінету з енергоефективності проводяться заняття з факультативного курсу «Основи енергозбереження». Уже більше 150 учнів школи отримали сертифікати про проходження курсу, які підтверджують їх компетентність з питань енергоефективності. Ці школярі є потенційними пропагандистами енергоефективності. А це означає, що отримані знання вони будуть поширювати серед друзів, батьків, знайомих, тобто все більше коло людей буде ставати енергоефективно свідомими. До речі, обладнанням користуються не тільки учні гімназії. Учні інших шкіл району та міста мають можливість працювати в кабінеті теж.

Очікування від роботи кабінету перевершили всі сподівання. В 2018 році школярі розрахували до деталей економію енергії та грошей від заміни в приміщеннях школи світильників на енергозберігаючі і звернулися з відповідною пропозицією до міської ради. Звичайно, пропозиція була задоволена, але разом підтвердила і те, що в Бродах формується покоління енергоощадливих людей. «Ми маємо змогу самостійно вимірювати втрати електроенергії в гімназії, завдяки приладам, які є в кабінеті. Це дуже класно, тому що ми реально бачимо, які втрати енергії можуть бути. Результати шокують і заставляють задуматися» - зазначила Яна Дзьобкевич, учениця 7(11)-В класу гімназії.

В планах гімназії – розширення технічного забезпечення кабінету та активніше його застосування для різного роду інформаційно-освітніх компаній серед учнів та дорослих. На думку директора школи, непогано було б ще мати демонстраційні установки вітряка та сонячної панелі, що дозволило б привчати дітей до використання відновлювальних джерел енергії.

Мікропроект «Інкубатор енергозбереження» в Бродівській гімназії показав, що при великому бажанні і відносно невеликих грошах можна багато що змінити, а саме прищепити школярам та їх батькам енергозберігаючі навики, які забезпечать їх відповідальне ставлення до енергії. І ще одне, проект довів, що виховання енергоефективності - це справа всіх, і успіх приходить там, де виховання економного відношення до енергоресурсів підтримує школа, влада та громадськість.

Проект «Енергоефективність в дії: аналіз та просування кращих практик на Львівщині»  реалізується Інститутом Регіонального Розвитку рамках проекту "Просування реформ в регіони" за сприяння Європейського Союзу (http://ec.europa.eu/europeaid), який реалізується  Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій та "Європейською правдою".