І собі, і людям: «Мебель-Сервіс» економить на електроенергії завдяки власній біоТЕЦ

Зменшення запасів викопних енергоресурсів та збільшення витрат на виробництво електроенергії змушує споживачів шукати власні джерела електроенергії. Компанія «Мебель-Сервіс» генерує на власній біоТЕЦ теплову та електричну енергію з відходів від власного меблевого виробництва. Тепер підприємство не тільки є енергонезалежним, але і реалізує надлишки виробленої енергії в загальну електромережу країни. Реалізованою біоТЕЦ енергією можна забезпечити життєдіяльність містечка на 10-13 тис. населення.

 

 

В нинішніх умовах запаси викопних енергоресурсів зменшуються, тому ресурси традиційної енергетики зростають в ціні і в перспективі можуть стати недоступними. Проблему вирішує освоєння відновлювальних джерел енергії. Одним із взятих Україною зобов’язань відповідно до Угоди про асоціацію з ЄС є розвиток та підтримка відновлювальної енергетики з урахуванням принципів економічної доцільності та охорони навколишнього середовища. Відновлювальна енергетика гарантує екологічну безпеку та енергетичну незалежність суб’єктам, які її запроваджують. Особливо перспективним для України є розвиток біоенергетики, зокрема використання відходів сільського, лісового господарства чи навіть побутових відходів. Це зафіксовано у прийнятій Енергетичній стратегії України на період до 2035 року та в положеннях законодавчої бази, зокрема закону «Про ринок електричної енергії».

Завдяки змінам у законодавстві та впровадженню реформи енергоефективності ТзОВ «Мебель-Сервіс» спорудило і ввело в кінці літа 2018 року в експлуатацію першу на Львівщині біоТЕЦ, що працює на відходах від меблевого виробництва. БіоТЕЦ — це одночасне виробництво двох видів енергії з біопалива. Варто відзначити, що основний напрям біоТЕЦ — виробництво саме теплової енергії та заміна передусім ТЕЦ, які виробляють її з природного газу. Це дозволяє зменшити викиди вуглекислого газу в атмосферу та збільшити енергонезалежність країни

 

Станція була побудована для того, щоб вирішити два питання: відмовитися від використання природного газу та отримати екологічно чисту енергію, продаючи яку ми можемо ще щось і заробити.

Ігор Яремко, головний енергетик ТзОВ «Мебель-Сервіс»

 

Австрійці (компанія  «ICS ENERGIETECHNIK») надали нам хорошу ефективну технологію з постійною підтримкою. Це хороші надійні партнери. Вони сюди залучили своїх інженерів, які підтримували нас і допомагали.

Роман Киба, начальник БіоТЕЦ ,ТзОВ «Мебель-Сервіс»

 

Спорудження біоТЕЦ – це ідея директора і одночасно співвласника «Мебель-Сервіс» Лящука Юрія Володимировича. Перебуваючи у відрядженні за кордоном, у Австрії та Німеччині, він вивчив роботу біоТЕЦ і загорівся ідеєю запровадити в себе подібну генеруючу станцію. Причому для цього складалися всі сприятливі передумови. Компанія мала в своєму розпорядженні територію в с. Полове Радехівського району, де розміщалися лінії деревообробки і де знайшлося вільних від забудови 2 га землі саме для розміщення біоТЕЦ. Оскільки тут уже функціонувало виробництво, то існувала вся необхідна енергетична інфраструктура. Місцерозташування було дуже вигідним, оскільки значна частина палива для майбутньої ТЕЦ вироблялася буквально поруч. ТЕЦ підприємства обладнана сучасним європейським обладнанням та є екологічно безпечною.

 

Далі уклали угоду з австрійською компанією «ICS ENERGIETECHNIK», яка спеціалізується на розробці та встановленні систем виробництва тепла та електроенергії з біомаси. До речі, її проект на «Мебель-Сервіс» визнаний найкращим проектом біоенергетики Східної Європи в рамках Міжнародного Форуму та Виставки Новітньої Енергетики в 2017 р. (м. Київ). Компанія не тільки забезпечила поставку та технічний супровід обладнання, але й посприяла отриманню кредиту в одному із австрійських банків під європейські невисокі проценти. Цьому, звичайно, допоміг і фінансовий стан самої «Мебель-Сервіс», продукція якої йде на експорт, зокрема в Європу.

Реалізація проекту тривала рівно рік. Приміщення самої біоТЕЦ спорудили власними силами. Для виконання спеціалізованих робіт залучалися фахівці відповідних організацій, зокрема Харківського котлобудівельного підприємства «Котлоенергопроект». Австрійські інженери допомогли з запуском обладнання, з оптимізацією його параметрів та умов експлуатації. «Без їх допомоги, - вважає директор біоТЕЦ, - ми би не справилися з налагоджуванням технологічних процесів». Всі процеси на станції є автоматизованими та управляються програмою. В кінці літа 2018 р. біоТЕЦ запрацювала.

Працює біоТЕЦ, як вже зазначалося, на відходах від обробки деревини та виробництва меблів, які перш ніж попасти в топку подрібнюються на тріску. Тепло, яке виділяється при згорянні, перетворюється на пару, яка з допомогою турбогенератора продукує електроенергію. Встановлена потужність електрогенеруючого обладнання 2400 кВт. Щодоби спалюється 110 тон стружки і продукується 52 тис. кВт*год. електроенергії, з якої в загальні електромережі поступає 45—47 тис. кВт, решта використовується на внутрішні потреби. Якщо врахувати, що середньодобове споживання електроенергії на одне домогосподарство в Україні в 2018 р. складало в середньому 5,5 кВт*год., то реалізованою БіоТЕЦ енергією можна забезпечити потреби 8 000 домогосподарств. Цієї енергії вистачає, щоб забезпечити життєдіяльність  містечка на 10-13 тис. населення.

БіоТЕЦ - це хороша підмога вітчизняному енерговиробництву. Плюс – відмова від використання природного газу, ціна якого збільшується, це вигідна утилізація відходів, які раніше хоч і реалізовувалися населенню за невелику ціну і частково спалювалися, все рівно займали великі площі, особливо влітку. Плюс – це екологічно чисте енерговиробництво без будь-яких шкідливих викидів. Плюс – це додаткові робочі місця для 14 працівників, які обслуговують станцію. Плюс – це хороший імідж підприємства. І хоча проект обійшовся в 174 млн грн., його плюси сторицею покривають інвестиційні витрати, а досвід претендує на те, щоб бути врахованим в практиці вітчизняних підприємств.

Проект «Енергоефективність в дії: аналіз та просування кращих практик на Львівщині»  реалізується Інститутом Регіонального Розвитку рамках проекту "Просування реформ в регіони" за сприяння Європейського Союзу (http://ec.europa.eu/europeaid), який реалізується  Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій та "Європейською правдою".