Формування нового районного поділу у Івано-Франківській області

Уже понад три роки триває реформа децентралізації або об’єднання громад. Але виникають питання: Що далі? Чи буде в Україні новий адміністративно-територіальний устрій? Коли розпочнеться укрупнення районів? Які межі нових районів?

В Україні в рамках реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади необхідно створити нову модель територіального поділу на райони (адміністративні округи, повіти). Основними завданнями районування є:

Концентрація органів державної влади та забезпечення належної якості надання адміністративних послуг на субрегіональному рівні;

Просторове планування мережі транспортних комунікацій і розвиток центрів ділової активності на субрегіональному рівні;

Координація роботи об’єднаних територіальних громад на єдиній стратегічній основі;

Розвиток культури і забезпечення якісного медичного обслуговування населення.

6 березня 2019 року у Івано-Франківському відбувся круглий стіл "Формування нового районного поділу у Івано-Франківській області"

 

У процесі реформи децентралізації в Івано-Франківській області станом на 01.01.2019 рстворено 30 ОТГ. Загальною площа території сформованих громад становить 3253,69 кв. км. Процес створення громад триває.

Створення об'єднаних територіальних громад на засадах децентралізації змінює розподіл владних повноважень у межах адміністративних районів.  Значна частина повноважень переходить до органів управління ОТГ, що  створює умови для укрупнення адміністративних районів. Пропонована модель реформування мережі адміністративних районів області передбачає утворення 4 адміністративних районів (адміністративних округів, повітів).

Експерти Інститут Регіонального Розвитку Віктор Борщевський та Андрій Пелехатий представили обґрунтовану модель формування нового районного поділу, яка була напрацьована в рамках проекту "Реформа районного поділу в Україні: аналіз, обґрунтування та адвокатування нового районного поділу західних областей України" в межах проекту Центр політико-правових реформ «Посилення ролі громадянського суспільства у забезпеченні демократичних реформ і якості державної влади» за підтримки Європейського Союзу.

Основними критеріями формування району експерти визначили:

Демографічний потенціал території;

Транспортна доступність центру;

Географічна, історична, економічна та соціальна спільність територіальних громад, які входять до складу району;

Адміністративний центр району володіє достатнім економічним і демографічним потенціалом, виконував, виконує чи може виконувати функції субрегіонального адміністративного центру ,

Керівник проекту Орест Микита подякував усім за активну участь, гострі дискусії та агрументовані зауваження, пообіцявши врахувати усі ці моменти у доопрацьованому варіанті.